İşyurtları Kurumunda Tarımsal Faaliyetler Kapsamında Organik Tarıma Yönelik Bir İlk Gerçekleştirildi
 924

          Samsun Fuarı sırasında Başkanlığımızın girişimleri sonucunda bir araya gelen paydaşların katılımı ile Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde 16/07/2018 tarihinde tutuklu ve hükümlülerin yetiştirilmesi ve topluma kazandırılması amacıyla, mevcut bulunan 18.000, 40.000 ve 122.000 metrekarelik alanlar üzerinde organik tarım faaliyetleri çalıştayı düzenlendi.

         Çalıştay toplantısına Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu 1. Müdürü Mehmet CİHAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıbbi Bitkiler Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal AYAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Bitkiler Uzmanı Doç. Dr. Selim AYTAÇ, Samsun Büyükşehir Belediyesi Planlama Daire Başkanı Planlama Uzmanı Eyüp ELMAS, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin GİZLENCİ, İlkadım İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Murat KAYA, Atakum İlçe Tarım Müdürlüğü Teknoloji Mühendisi Bayram ÜLKER, Ahşap Ekolojik Oyuncak Öğretmeni Ahmet KARATAŞ ile İnfaz ve Koruma Memuru Necat CENGİZ,  katıldı.

      Çalıştayda ceza infaz kurumu yerleşkesinin bulunduğu arazinin yapısından bahsedilerek, toprak analizlerinin yapılması ile ilgili 9 farklı noktadan alınan toprak numunelerinin tahlil sonuçlarının Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden geldikten sonra, mevcut arazilerin gün ışığından, yağmurdan, rüzgardan etkilenme durumları ile yağış miktarları ve arazilerin rakımı da değerlendirme kriterleri içerisine alınarak arazide üretimi yapılacak organik ürün çeşitlerinin neler olabileceği tartışılmış ve öne çıkan seracılık, istiridye mantarı, salep yetiştiriciliği, tıbbi çay, tıbbi yağ, lavanta, kekik, safran, ceviz, ceviz fidancılığı, dış mekan süs bitkileri, kesme çiçek, meyve aşılama, organik turşu ve konserve, karayemiş (taflan)  yetiştiriciliği ve reçeli, Trabzon hurması reçeli üretimi yapılabileceği değerlendirildi.

           Bu projenin hayata geçirilmesi adına Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Planlama Daire Başkanlığı ile işbirliği yapılması karara bağlandı.

 

Fotoğraf Galerisi

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı | 2018