İŞYURTLARI TEDARİK SİSTEMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ANKARA KIZILCAHAMAM HAKİMEVİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 2966
Ceza İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Kurumunda yeni uygulanmaya başlanan tedarik sistemi hakkında bilgi vermek, görüş alış verişinde bulunmak ve sistemi farklı yönleriyle değerlendirmek üzere 8-9 Ocak 2019 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam Hakimevinde iki gün sürecek bir toplantı yapılacak.

Toplantı açılışına İşyurtları Daire Başkanı Murat Atan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Kontrolörler Kurulu Başkanı Yusuf Kenan Çağlar, Kamu İhale Kurumu Grup Başkanı Bülent Büber, Tetkik Hâkimi Murat Şaşı, Tetkik Hâkimi Murat Ünlü, Kontrolörler Kurulu üyeleri ile İşyurtları Daire Başkanlığı personeli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi sıfatıyla Daire Başkanı Murat Atan yaptı. Atan,  “Yaklaşık bir yıldır bu kurumda görev yapıyoruz. Bizler inanıyoruz ki ceza infaz kurumlarının da adliyelerin de dünyada model kurumlar durumuna gelmesinde işyurtlarının büyük katkısı vardır. Bu vesileyle bugüne kadar geçen sürede İşyurtları sistemine hizmet veren başkanından infaz ve koruma memuruna kadar herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bizler bu toplantıda sizlerle işyurtlarında uygulanan tedarik sistemini ele alacağız. Bu kapsamda 4734 sayılı Kanun’un 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde uygulanacak esas ve usulleri ile giriş yapacağız. Bu konuda bizim başlattığımız çalışmaların hem uygulanması hem de denetimi konularını sizlerle müzakere ederek, işyurtları sistemine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Bunun yanında, işyurtlarının mevcut potansiyel alım satım kapasitesini artırmak ve daha nitelikli hale getirmek üzere konsinye sistemini aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Böylece, alım satım işlemlerinde kamu harcaması yapılmayacağından kamu kaynakları daha etkin ve verimli kullanılmış olacak. Bu toplantının işyurtlarının geleceği konusunda hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Kontrolörler Kurulu Başkanı Yusuf Kenan Çağlar da konuşmasına, işyurtlarının kendileri için sadece çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü bir olmadığını, işyurtlarının ceza infaz kurumlarının dinamik güvenliğini sağlayan bir araç olduğunu vurgulayarak devam etti. Çağlar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cezaevlerinde elektronik güvenlik sistemlerinin geliştirilmesiyle, infaz ve koruma memuru sayılarının arttırılmasıyla güvenliğin sağlanamayacağını; buralarda güvenliğin, eğitim faaliyetleri ve çalışma faaliyetleri ile sağlanabileceğini hepiniz biliyoruz. Eğer ceza infaz kurumları bu sistemin bünyesiyse, işyurtları da ruhudur. İnanıyorum ki işyurtları hak ettiği yönetim şekline kavuşacak. Buna elimizden geldiğince biz de katkı sağlayacağız. Bu kapsamda bugünkü çalışmada yapılacak değerlendirmelerin ceza infaz kurumlarında sürdürülen faaliyetlere katkı sağlayacağını, iletişimin artırılarak devam etmesi gerektiğini düşünüyor, herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından başlayan ilk çalışma gününde 3/b alımlar, konsinye sistemi ve ortak üretim iş birliği konularında İşyurtları Daire Başkanlığında görevli uzmanlar ve koordinatörler tarafından çeşitli sunumlar yapılacak.

09 Ocak 2019 tarihinde sona erecek toplantının ikinci gününde ise tüm katılımcıların iştirakiyle konular masaya yatırılarak birçok yönüyle müzakere edilecek; uygulama ve denetim süreçlerinde yaşanabilecek muhtemel sorunlar ve çözüm önerileri tartışılmasının ardından sonuç, öneri ve temenniler paylaşılacak.


 

Fotoğraf Galerisi

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı | 2018