Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ Depar Projesinin Müdahale Programları İçin Yaygınlaştırma Eğitimi Açılış Törenine Katıldı

Başkanlık21 Şubat 2017 Salı

17 Şubat 2017 tarihinde Adalet Bakanımız Sayın Bekir BOZDAĞ DEPAR Projesinin ‘Müdahale Programları İçin Yaygınlaştırma Eğitimi’ açılış törenine katıldı. Törende; Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan İPEK, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz YILDIRIM, Genel Müdür Yardımcıları Burhanettin ESER ve Cengiz ÖNER, İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadri KAMER, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ramazan SOLMAZ, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Rıza CAN, hakimler, Cumhuriyet Savcıları ile ceza infaz kurumlarında görevli uzman personel hazır bulundu.

Kısa adı DEPAR (Değerlendirme, Profil Araçları ve Rehabilitasyon Programlarının Geliştirilmesi) olan Proje 2014 yılı Kasım ayında başlamış olup 31 Mart 2017 tarihinde sona erecektir. Proje kapsamında; hükümlülerin suç profilleri ve suç motivasyonlarına yönelik bireysel ve grup düzeyinde 15 adet müdahale programı hazırlanmıştır. Projenin uygulama aşamasında gerçekleştirilen araştırma araçlarından elde edilen veriler ile motivasyon ve risk değerlendirme araçları kapsamında tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda cinayet, saldırı, hırsızlık, yağma, uyuşturucuyla ilgili suçlar, cinsel suçlar, yaralama, soygun, dolandırıcılık, aile içi şiddet ve organize suçlar suçlarına yönelik bireysel ve grup düzeyinde müdahale programları oluşturulmuştur.