İşyurtları Kurumu Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Et Ve Et Ürünleri Üretim Tesisi Sektörde Model Oldu

Başkanlık2 Mart 2017 Perşembe

İşyurtları Kurumunca kurulan Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Et ve Et Ürünleri Üretim Tesisi sektörde model oldu. Avrupa Birliği standartlarına uygun 2.000 metrekare kapalı alana sahip tesiste başta veterinerler, gıda mühendisleri olmak üzere uzman meslek eğiticileri rehberliğinde 70 hükümlü mesleki eğitim almaktadır.

Günlük 150 büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip tesis; padoklar, hayvan kesim alanı, soğuk hava depoları, et parçalama ve sakatat bölümlerinden oluşmakta, ayrıca 80 ton depolama kapasitesine sahip 1 adet -18 derece, 1 adet -40 derece ve 7 adet ±5 derece soğuk hava deposuna sahip bulunmaktadır.

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Et Ve Et Ürünleri Üretim Tesisinde 2016 yılında 9.378 büyükbaş hayvan ile 3.625 adet küçükbaş hayvanın kesimi gerçekleştirilmiş olup, hayvanların kesim, işleme ve sevkiyat işlemleri elektronik barkot okuma sistemi ile takip edilmektedir.

Ülkemizdeki 149 ceza infaz kurumu ile 67 kamu kurumunun et ihtiyacı Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu Et Ve Et Ürünleri Üretim Tesisi tarafından karşılanmaktadır.