İşyurtları Kurumu Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna Kurduğu Bakır İşleme Atölyesi İle Bakırı Sanatla Buluşturdu

Başkanlık24 Mayıs 2017 Çarşamba

İşyurtları Kurumunca, Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumundan sonra ikinci bakır işleme atölyesi Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kuruldu.

İşyurtları Kurumunca meslek sahibi olmayan hükümlülerin meslek sahibi olması veya meslek sahibi olan hükümlülerin var olan mesleklerinin geliştirilmesi ayrıca geleneksel el sanatlarımızın korunması ve geliştirilmesi amacıyla Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna bakır işleme atölyesi kurarak bakırı sanatla buluşturdu.

Geleneksel el sanatlarımızdan biri olan bakırcılık, bakır levhaların işlenerek günlük hayatta kullanılan eşyaların üretilmesidir. Kazıma ve zımba tekniği uygulanarak geleneksel motiflerle süslenen bakır eşyalar tamamen el emeği ile imal edilmektedir.

Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünün ayrıca "Unlu Mamuller Üretim Tesisi"nde başta çörek, kuru pasta ve baklava olmak üzere her çeşit unlu mamulün üretimi yapılmakta, tekstil atölyesinde nevresim, yastık kılıfı imali gerçekleştirilmektedir.