İşyurtları Kurumunca Salihli Açık Ceza İnfaz Kurumuna Susam Ve Haşhaş Ezmesi Üretim Tesisi Kuruldu

Başkanlık25 Mayıs 2017 Perşembe

İşyurtları Kurumunca Salihli Açık Ceza İnfaz Kurumuna katkı maddeleri kullanılmadan üretim gerçekleştiren "Susam ve Haşhaş Ezmesi Üretim Tesisi" kuruldu.

Susam ezmesi; potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif içeriğinin yüksek olması nedenleriyle sağlıklı yaşamın vazgeçilmez besinleri arasında yer almaktadır. Kalp dostu olarak bilinen siyah haşhaş ezmesi, bağışıklık sistemi güçlendirmekte, astım ve mide hastalıkları ile damar sertliğine karşı olumlu etkisi bulunmaktadır.

Tarımsal faaliyetlerde Ülkemizin en önemli meslek edindirme merkezlerinden biri olan Salihli Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde, arazide iyi tarım uygulamaları ile 23 dönüm alanda sebze üretimi, 2 dekar alanda seracılık yapılmakta, atıl durumda bulunan ve tahsisi İşyurdu Müdürlüğümüze yapılan kamuya ait 291 dönüm arazinin 80 dönümünde ceviz, 50 dönümünde sofralık üzüm, 7 dönümde zeytin ve kalan alanda hububat ekimi gerçekleştirilmektedir.

Sürekli tarımsal alanda proje üreten Salihli Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü "İstiridye Mantar Üretim Tesisi" ile "Pekmez Üretim Tesisi" yapımı konusundaki AR GE çalışmalarını son aşamaya getirmiş olup, kısa zamanda içinde bu tesisler faaliyete geçecektir.

Salihli Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünce Salihli Adalet Sarayının çay ocakları işletilmektedir.