İşyurtları Kurumu Geleneksel El Sanatlarımızın Sürdürülmesinde Önemli Çalışmalar Yapıyor

Başkanlık14 Haziran 2017 Çarşamba

İşyurtları Kurumu geleneksel el sanatlarımızın sürdürülmesi amacıyla alanında uzman eğitmenler aracılığı meslek edindirme kursları açıyor. Bu meslek eğitim kursları ile hükümlüler; bir yandan meslek sahibi oluyor, diğer yandan geleneksel el sanatlarımızın sürdürülmesi sağlanıyor.

Tokat T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda kurulan "Ağaç Baskı Tokat Yazma Atölyesinde" pamuklu veya ipekli kumaşlar üzerine ıhlamur ağacından elde edilen kalıplar kullanılarak "yazmacılık el sanatı" uzman eğiticiler tarafından hükümlülere öğretilmektedir.

600 yıllık bir geçmişi olan Tokat Yazmalarının en büyük özelliği "Elvan Baskı" olması, ayrıca desen olarak "Tokat İçi Dolusu" ve "Tokat Elmalısı" desenlerinin kullanılmasıdır. Üretimi zaman ve büyük emek gerektiren Tokat Yazmalarının desenleri parlak ve zaman için bu desenlerde solma veya renk kabı görülmemektedir.

Geçen yıl Tokat T Tipi Kapalı açık Ceza İnfaz Kurumu "Ağaç Baskı Tokat Yazma Atölyesinde" 5.380 adet klasik sofra bezi, 5.282 adet fular, 3.245 adet yazma, 2.370 adet dantelli sofra bezi, 1.287 adet hazır elbise üretilmiştir. Üretilen bu ürünler, İşyurtları Kurumu Satış Mağazalarında ve Fuarlarda satışa sunulmaktadır.