İşyurtları Kurumunca Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğüne Acı Biber Üretim Tesisi İle Bal Üretim Tesisi Kuruldu

Başkanlık19 Temmuz 2017 Çarşamba

İşyurtları Kurumu; meslek sahibi olmayan hükümlülerin meslek sahibi olması veya meslek sahibi olan hükümlülerin var olan mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla geçen yıl 1.686 ayrı tesis ve atölyede 50.000'inin üzerinde hükümlü ve tutukluya meslek eğitimi vermiş olup, İşyurtları Kurumunca hükümlülere verilen meslek eğitim çalışmalarını sürekli geliştirmektedir. Bu kapsamda; Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğüne tahsis edilen 120 dönüm arazi üzerinde arıcılık çalışmaları ile iyi tarım uygulamaları kapsamında meyve ve sebze üretimine ile başlanmıştır.

Bu yıl iyi tarım uygulamaları ile Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünce 100 ton Acı Şanlıurfa Biberi (ISOT) üretilecek olup, bu biberlerden Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde kurulu ileri teknoloji "Baharat Üretim Tesisinde" gıda mühendislerinin gözetiminde acı biber imal edilecektir. Yapılan bilimsel araştırmalarda acı biberin; C vitamini açısından zengin olduğu, ağrı kesici, kolesterolü düşürücü ve mide asidini düzenleyici etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.

Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde bu yıl doğal ortamda 100 arı kovanında devam eden arıcılık faaliyetleri kapsamında hiç bir katkı kullanılmadan 400 kilogramdan fazla bal üretimi beklenmektedir.

Tarım ve hayvancılık çalışmaları dışında Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünün "Mobilya Atölyesinde" Adalet Saraylarının ve ceza infaz kurumlarının ihtiyacı olan mobilya takımları ile Milli Eğitim Bakanlığına okul sıraları, Orman İşletme Müdürlüklerine tabiat parkı donatıları ile kuş yuvaları imal edilmekte, "Tabldot İşkolunca" Adalet Sarayının yemekleri yapılmakta, "Demir Atölyesinde" ceza infaz kurumlarının ihtiyacı olan ranza ve korkuluklar üretilmekte, ayrıca Şanlıurfa Adalet Sarayının çay ocakları, satış mağazası, otoparkı, ve temizliği yapılmaktadır.