İşyurtları Kurumu Organik Bal Üretiminde Yatırımlarını Artırarak Devam Ettiriyor

Başkanlık14 Eylül 2017 Perşembe

İşyurtları Kurumu meslek sahibi olamayan hükümlülerin meslek sahibi olması veya meslek sahibi olan hükümlülerin var olan mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla Durağan Açık Ceza İnfaz Kurumunda organik bal üretim çalışmalarına başladı.

Ülkemiz; iklimi ve bitki çeşitliliği ile arıcılık için uygun bir coğrafi konuma sahip olması nedeniyle, İşyurtları Kurumunca, arıcılık ve bal üretimi ile ilgili meslek eğitim çalışmalarına özel önem verilmekte, arıcılık çalışmaları ile bir yandan bal üretimi gerçekleşmekte, diğer yandan tozlaşma sağlaması nedeniyle tarımsal üretim gelişmektedir.

İşyurtları Kurumunca; Edirne, Kırklareli, Kırşehir, Akçakale ve Durağan Açık Ceza İnfaz Kurumlarımızda bal üretilmektedir. Tarım Bakanlığı ve Üniversitelerin teknik desteği ile 2016 yılında toplam 400 kilogram bal üretimi gerçekleşmiş iken bu yıl bal üretimi 2.185 kiloya yükselmiştir. Önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlarla üretim miktarı arttırılacaktır.

İşyurtları Kurumunca arıcılık konusunda meslek eğitimi alan hükümlüler ceza infaz kurundan salıverildikten sonra arıcılık yapabilmektedir.