İşyurtları Kurumu Yenilenebilir Enerji Konusunda Büyük Bir Proje Başlattı

Başkanlık12 Ekim 2017 Perşembe

İşyurtları Kurumu, meslek sahibi olmayan hükümlülerin meslek sahibi olması veya meslek sahibi olan hükümlülerin var olan mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla 1.700 den fazla atölye ve tesiste 180'den fazla işkolunda 50.000'den fazla hükümlüye mesleki eğitim vermektedir.

İşyurtları Kurumu tarafından verilen hükümlülere mesleki eğitimler arasında "Yenilebilir Enerji Sistemlerinin" ayrı bir önemi bulunmaktadır. Hükümlülere; yenilebilir enerji sitemleri hakkında bilgi vermek ayrıca Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünün bütün elektrik enerjisi ile ısınma ihtiyacını karşılayacak "Biogaz Tesisinin" yapım çalışmalarına başlanmıştır. Tesisin inşaatı yıl sonunda tamamlanacak ve enerji üretimi başlayacaktır.

Üniversitelerle işbirliği yapılarak hazırlanan proje kapsamında; Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde yetiştirilen büyükbaş ve küçük hayvan atıkları "Biogaz Tesisinde" toplanarak hem elektrik enerjisi elde edilecek hem de sıcak su temin edilecek, ayrıca bu atıklar organik gübreye dönüştürülerek tarım arazilerinde kullanılacaktır.