İşyurtlarından Yeni Bir İşkolu; Bıldırcın Yetiştiriciliği

Başkanlık16 Nisan 2018 Pazartesi

İşyurtları Kurumuna bağlı olarak faaliyet gösteren işyurdu müdürlükleri birçok farklı alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da ülkenin ihtiyaç duyduğu çeşitlilikte üretimler yapmakta, sektör analizlerine uygun olarak istihdama yönelik mesleki eğitim çalışmaları yürütülmektedir. Gölpazarı Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde devam eden bıldırcın ve bıldırcın yumurtası yetiştiriciliği de bunlardan biridir.

Gölpazarı Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen çalışmalarla hem meslek sahibi olmayan hükümlülere meslek edindirme ve sorumluluk bilinci aşılamak hem de ülkemize ekonomik katkı sağlamak hedeflenmektedir. Kurum, atölye kurulumu, bıldırcın bakımı, yumurta üretimi ve ürün paketlenmesi konularında Bilecik İl Tarım Müdürlüğü ve Gölpazarı İlçe Tarım Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışmalar yürütmektedir. Bıldırcın etinin ve yumurtasının hayvansal protein açısından çok zengin olması ve üretim veriminin de gayet hızlı olması bıldırcın yetiştiriciliğini cazip kılmaktadır.

İşyurtlarında ilk kez gerçekleştirilen bıldırcın üretimi sonunda elde edilen bıldırcın eti ve yumurtası İşyurtları Kurumuna bağlı satış mağazalarına kargo yoluyla gönderilerek satışa sunulmaktadır. İlerleyen dönemde bıldırcın sayısına oranla yumurta üretiminin de arttırılması hedeflenmektedir.