Hükümlülerimiz Kamu Kurumlarında Çalışarak Salıverme Sonrasına Hazırlanmaktadır

Başkanlık28 Kasım 2014 Cuma

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin topluma kazandırılması için kurumlarda gerçekleştirilen eğitim çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Eğitim faaliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturan meslek eğitim çalışmaları teorik eğitim ve pratik eğitim şeklinde sürdürülmektedir.

Hükümlülerin ceza infaz kurumlarında katıldığı teorik eğitim çalışmalarını pratiğe aktarabilmeleri amacıyla kendilerine kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağı sunulmaktadır. Bu kapsamda hükümlüler; adliyeler, belediyeler, tapu ve kadastro müdürlükleri, il özel idareleri başta olmak üzere diğer kamu kurum ve kurduluşlarında park ve bahçe düzenlemesi, bina onarım ve bakım çalışmaları, arkeolojik kazı çalışmaları, temizlik çalışmaları gibi faaliyetlerde çalışmaktadır.

Dünyaya örnek bir uygulama olan kamu kurum ve kuruluşlarında hükümlülerin çalışması ile ilgili olarak bu yıl 120 kurumla protokol imzalanmıştır. Bu kapsamda 1866 hükümlü değişik kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağına sahip olmuştur.

Bu çalışma karşılığında hükümlüler sigorta ettirilmekte ve kendilerine ücret ödenmektedir.