Özel Sektör Sahip Olduğu İş Tecrübesini Hükümlülere Aktarıyor

Başkanlık28 Kasım 2014 Cuma

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin bu kurumlardan salıverildikten sonra iş bulabilmeleri amacıyla özel sektör ile işbirliği çalışmalarına önem verilmektedir. Bu işbirliği kapsamında hükümlüler; bir yandan teorik eğitimlerini pratik uygulamaya dönüştürebilmekte, diğer yandan özel sektörün tecrübesinden yararlanabilmekte, başka bir yandan ise özel sektörün kurmuş olduğu tesislerde çalışarak deneyim sahibi olma olanağına kavuşmaktadır. Bu alanda çalışan birçok hükümlü salıverildikten sonra işbirliği yapılan firmaların diğer tesislerinde iş bulabilmektedir.

Özel sektörle; tekstil, ahşap işleme, elektrik aydınlatma, takı tasarım, gümüş işleme, saya dikimi ve gıda alanlarında işbirliği yapılmaktadır.

2014 yılında 55 ceza infaz kurumunda 79 firma ile protokol imzalanmış, bu protokoller kapsamında 1.449 hükümlü ceza infaz kurumlarında özel sektör tarafından kurulan işyurdu atölyelerinde çalışma olanağına sahip olmuştur.

Hükümlüler işyurdu atölyelerinde çalışmalarının karşılığı olarak ücret almakta ve iş kazası, meslek hastalığı ve analık sigorta kollarında sigortalanmaktadır.