Hükümlülerin Meslek Eğitiminde Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu Örnek Çalışmalarını Artırarak Sürdürmektedir

Başkanlık30 Haziran 2015 Salı

15 Haziran 2006 tarihinde hizmete giren Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde halen 308 hükümlü aldıkları meslek eğitimini atölyelerde çalışarak pratiğe dönüştürmektedir. On iki ayrı iş kolunda çalışarak mesleki tecrübelerini artıran hükümlülerin sigortaları yaptırılmakta, ücret almakta ve ceza infaz kurumundan salıverilme sonrasına hazırlanmaktadır.

550 m2 lik Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumunun tekstil atölyesinde bir yandan tekstil makinelerinin kullanımı konusunda tecrübe kazanan hükümlüler diğer yandan belediyelerin ve sağlık kurumlarının ihtiyaç duyduğu malzemelerin üretimini yapmakta, 600 m² lik alanda hizmet veren fırında günde 16.000 katkı kullanılmadan üretilen ekmek, tost ve hamburger ekmeği, pasta ve poğaça ile kampüste bulunan ceza infaz kurumlarının ihtiyaçları karşılanmakta, 1.100 dekarda sürdürülen tarımsal çalışmalar sonucu sebze ve meyve üretimi gerçekleştirilmekte ve üretilen ürünler ceza infaz kurumlarında kullanılmakta, 5.600 m² kapalı alan üzerine kurulan mobilya atölyesi ile adalet sarayları ve ceza infaz kurumlarının mobilya ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Yine ceza infaz kurumunda sürdürülen inşaat işkolu çalışmaları ile ceza infaz kurumlarının onarımları gerçekleştirilmekte, yine oto tamir bakım atölyesinde ceza infaz kurumları tarafından kullanılan her türlü aracın bakım ve onarımı yapılmaktadır.

Bu çalışmaları ile Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü mesleki eğitim verdiği hükümlü sayısı, hükümlülerin çalıştıkları meslek çeşitliliği dikkat alındığında bu alanda bir iyi bir model olduğu görülmektedir.