Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumu İmalat Sektöründe Önemli Bir Yere Gelmiştir

Başkanlık10 Eylül 2015 Perşembe

1997 yılında hizmete giren Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumu İmalat Sektöründe hükümlülere verdiği mesleki eğitimler ve gerçekleştirdiği yatırımlar ile önemli bir yere gelmiştir. Kurumda imcelemelerde bulunan İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunda faaliyet gösteren “demir atölyesi” sektöründe örnek bir tesis olarak çalışmalarına devam etmektedir. Entegre üç ayrı tesisten oluşan demir atölyesinde; 900 m² lik birinci tesiste ileri teknoloji ile kopmak arşiv üretimi gerçekleştirilmektedir. İkinci tesis, 700 m² den oluşmakta olup bu tesiste ceza infaz kurumlarına ranza, soyunma dolabı ve çelik raf ile Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine pafta dolabı üretilmektedir. 220 m² lik üçüncü tesiste son derece modern metal boyama fırını bulunmaktadır. Bu atölyeye; Apkant Pres 4 Eksenli CNC, CNC Punc Press, Açı Ayarlı Giyotin Makası, Apkant Pres 3 Eksenli, Kalıpçı Freze, 4 Adet Kaynak Makinesi, 4 Adet Ayaklı Punto Kaynak Makinesi, 2 Adet Plazma Kesim Makinesi alınarak atölyedeki makine ve ekipmanlar yenilenmiştir. Demir atölyesinde ortalama 100 hükümlü mesleki eğitim almakta olup, bu hükümlüler; kaynakçılık gibi kursların yanında ileri teknoloji CNC makinelerini kullanma gibi konularda eğitim verilmektedir. Bu yıl; Kazan Adalet Sarayı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Mudanya Adalet Sarayı, Urla Adalet Sarayı, İzmir Adalet Sarayı ile Erzurum Ceza İnfaz Kurumunun Kompas Arşivleri tamamlanarak teslim edilmiş olup, yıl sonuna kadar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Konya Bölge Adliye Mahkemesi, Nevşehir Adalet Sarayı, Bayındır Adalet Sarayı ve Soma Adalet Sarayının kompakt arşivleri tamamlanacaktır.

30 hükümlünün mesleki eğitim aldığı ve 900 m² alana kurulu Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunun mobilya atölyesinde Afyonkarahisar Üniversitesi ve Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinin mobilya işleri yapılmaktadır.

Tarım alanında önemli çalışmalar yaparak hükümlüler bu konuda eğitim verilen Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunda 20.000 m² lik alanda tarımsal faaliyetler ve seracılık çalışmaları sürdürülmektedir.

İş güvenliği ve çalışan sağlığına önem verilen Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunda hükümlüler “iş güvenliği kurslarına” katılmaktadır.